Jakie okna wybrać?

Jeżeli planujesz wybierać okna, lub ogolnie stolarke okienna po raz pierwszy, zapewne nawet nie wiesz  gdzie zacząć. Okna nie są czymś co kupujemy co chwilę, raczej mają służyć nam latami, często też nie są zakupem tanim, dlatego też warto zastanowić się nad tym odpowiednio wcześniej.

Przygotowanie do rozmowy z producentem czy dostawcą okien

Najprostszym i zarazem najbardziej potężnym narzędziem w naszych rękach jest teraz internet, więc znalezienie kogoś oferującego pomoc w wyborze stolarki jest prostsza niż kiedykolwiek wystarczy tylko wyszukać najbliższa firmę i umówić się na rozmowę, albo zajechać i bezpośrednio zapoznać się ze sprzedającymi i ich produktami.Jako klient powinieneś wcześniej zgłębić wiedzę o nowoczesnych oknach, ich parametrach, właściwościach, możliwościach. Wtedy rozmowa ze sprzedawcą będzie bardziej konstruktywna i w efekcie kupisz okna, które zdadzą egzamin przez lata, i z których będziesz zadowolony.

doradca pomagający wybrać ofertę okien pcv i aluminium firmy vitron

Wybór dostawcy okien

Najlepiej korzystać z produktów renomowanych firm. Pamiętajmy, że na jakość okna mają wpływ profile, szyby, okucia i montaż. Dlatego ważne, byśmy wiedzieli czyje profile są stosowane w wybranym przez nas produkcie. Jeśli to jest VEKA, możemy mieć pewność najwyższej jakości. Zrób rozeznanie na forach budowlanych jakie opinie mają poszczególni producenci, jakie są wady i zalety ich okien. Istotne też jak wygląda sprawa gwarancji – o tym poniżej.

Można powiedzieć, że wybór dostawcy okien przypomina nieco wybór partnera życiowego, kiedy decyzję podejmujemy sami w oparciu o własną hierarchię wartości. W przypadku okien te wartości to parametry techniczne profili, szyb, okuć i jakość montażu, dobra obsługa klientów przez osobę Cię obsługującą , ale i czynniki ekonomiczne jak: przedpłaty, rozliczenia, raty, ceny itp.

zgrzewarka do okien pcv firmy vitron

Gwarancja na okna

Tylko pisemna gwarancja jest dokumentem obowiązującym. Przy zakupie okien dokładnie czytajmy warunki, bowiem gwarancja może dotyczyć całego okna, ale i samych okuć, szyb, czy samych profili. . Oddzielną sprawą jest gwarancja na montaż. Często warunkiem otrzymania gwarancji na okno jest skorzystanie z usług ekipy montażowej wskazanej przez producenta. Montażyści również powinni dać nam gwarancję na swoje prace.

Atrybuty okna

Energooszczędność

Energooszczędne okna to takie, które mają niski współczynnik Uw – przenikania ciepła/izolacyjności termicznej. Trzeba wiedzieć, że od 2014 roku inwestorzy są zobowiązani do zakupu stolarki otworowej o współczynniku izolacyjności termicznej Uw nie wyższym niż 1,3 W/m²K. W kolejnych latach wartość ta będzie obniżana:od tego roku czyli 2017 zminimalizowana do poziomu Uw=1,1 W/m²K, natomiast w 2021 roku okna w nowobudowanych i modernizowanych obiektach mieszkalnych będą mogły mieć współczynnik Uw nieprzekraczający 0,9 W/m²K. Dlatego ten parametr to jeden z najważniejszych przy podejmowaniu decyzji o wyborze okien. Jeżeli okna są z systemem okiennym VEKA Softline 82 , to już dziś ich współczynnik przenikania ciepła Uw osiąga nawet 0,9 W/m2K (przy zastosowaniu potrójnego oszklenia lub klina docieplającego oraz przy odpowiednim montażu w budynku).

Izolacja akustyczna

Jeśli mieszkacie w dość hałaśliwym miejscu, koniecznie należy zwróć uwagę na wskaźnik Rw informujący, jak okno izoluje pomieszczenia od dźwięków z zewnątrz. Wskaźnik Rw jest wyrażany w decybelach [dB] – im jest wyższy, tym lepiej okno tłumi hałas. Jaki wskaźnik ma mieć okno w budynku przy ruchliwej ulicy? Typowe okna VEKA mają wskaźnik Rw ok. 35 dB. To nieco za mało jak na tłumienie hałasu w hałaśliwym miejscu. W takim przypadku okna powinny mieć wskaźnik około 40 dB

Kolor

Najpopularniejsze profile okienne PVC są białe. Po pierwsze są tańsze od barwionych, a po drugie na okna kolorowe mogą sobie pozwolić właściciele domów jednorodzinnych. W budynkach wielorodzinnych kolor okien jest narzucony przez dewelopera czy spółdzielnię mieszkaniową. VEKA oferuje profile w 38 kolorach do wyboru. Profil może mieć również wykończenie o strukturze odwzorowującej drewno, z obu stron okna lub tylko z jednej. Bowiem każde okno w systemie VEKA może być wykonane w dwóch różnych kolorach – w innym od zewnątrz, a w innym od wewnątrz.

Dekoracje

Szprosy, czyli cienkie listewki dzielące optycznie szybę na kilka części mogą być w wielu kolorach, szerokościach, montowane na oknie lub wstawione pomiędzy szyby. Pierwsze po prostu przykleja się do szyby na zewnątrz i wewnątrz. Można nimi udekorować okna w każdej chwili. Ale szprosy pomiędzy szybami zespolonymi trzeba zamówić razem z szybą lub całym oknem. Nie ma możliwości „domówienia” czy wymiany na inny kolor bez konieczności zakupu nowej szyby.

Bezpieczeństwo

Jeżeli myślisz o oknach antywłamaniowych, a dokładnie o podwyższonej odporności na próby włamania, musisz o tym zdecydować już na etapie zamawiania okien. Można mieć okna z okuciami antywyważeniowymi, szybami antywłamaniowymi podklejonymi warstwami specjalnej folii, z klamkami z kluczykiem lub przyciskiem, które utrudniają włamanie. Okucia i szyby musimy wybrać w momencie zakupu okna, natomiast klamki z kluczykiem można zamontować w każdym oknie już w trakcie użytkowania.

Pomożemy Ci dobrać odpowiednią ofertę

Nie czekaj, nasi doświadczeni specjaliści są gotowi do pomocy w doborze oferty idealnie odpowiadającej Twoim potrzebom. Skontaktuj się z nami!