Jak przygotować garaż do montażu bramy segmentowej
Montaż bramy segmentowej i przygotowanie otworu
Od prawidłowego montażu zależy późniejsze funkcjonowanie bramy garażowej . Jeśli zależy Ci na długim i bezawaryjnym działaniu bramy, należy prawidłowo przygotować garażu do montażu.
Idealną sytuacją byłaby możliwość zamontowania bramy w gotowym już garażu, gdzie wszystkie ściany i sufit są już potynkowane i pomalowane. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego opisze te elementy garażu które są dla późniejszego funkcjonowania bramy kluczowe.

Przede wszystkim ściana wraz z nadprożem musi być wymurowana w pionie i otynkowana jako jedna płaszczyzna. Nie do przyjęcia jest sytuacja w której lewy węglarek przesunięty jest względem prawego. Wysunięcie na nadprożu też jest błędem nie do przyjęcia. Na otynkowanej powierzchni ściany nie mogą występować ubytki i krzywizny.
Kolejnym niesamowicie ważnym elementem przygotowania garażu do montażu bramy segmentowej jest poprawne otynkowanie ściany na której będą montowane prowadnice bramy.
Przykład poprawnie otynkowanej ściany

Zalecane jest otynkowanie także sufitu, ponieważ wykończenie sufitu przy już zamontowanej bramie będzie znacznie trudniejsze. Proszę sobie wyobrazić kładzenie tynku pod prowadnicami, gdzie pozostanie 5 cm miejsca na ewentualną pracę, jest to możliwe, ale znacznie utrudnione. Jeśli planujecie ocieplenie stropu garażu, także dużo łatwiej będzie to zrobić przed montażem bramy. Bardzo ważne, aby przed zamówieniem bramy podać informację sprzedawcy, jakiej grubości ocieplenie planujecie. Ma to wpływ na wysokość nadproża i zamówienie odpowiedniej bramy.
Bramy otwierane na pilota są już standardem. Co prawda napęd można zamontować na późniejszym etapie użytkowania bramy, ale warto się do tego wcześniej przygotować. Bardzo ważne jest, aby przed otynkowaniem garażu pamiętać o położeniu instalacji elektrycznej przeznaczonej dla napędu, w tym gniazdka w suficie – pozwoli to uniknąć późniejszego ponownego rozkuwania ścian lub sufitu.
Bardzo często w momencie montażu bramy, nie ma jeszcze zrobionej posadzki właściwej. Jest tylko pierwsza warstw betonu kładzionego na gruncie tzw. chudziak, który nie daje bramie podparcia. Jeśli na etapie montażu nie planujecie wylania posadzki końcowej, zalecamy wykonanie przynajmniej pasa posadzki pod bramą (ok. 30cm) lub co najmniej wykonania belki drewnianej, która posłuży jako stabilne zamknięcie dolnej części otworu garażowego. Należy się przygotować na dodatkową płatną regulację bramy po wykończeniu posadzki, ponieważ brama musi szczelnie dolegać do posadzki.
Instalacja bramy garażowej w źle przygotowanym otworze garażowym będzie skutkowała nie tylko niską estetyką, lecz także nieprawidłowym funkcjonowaniem bramy . Dodatkowo może wiązać się z utratą ciepła przez nieszczelności i prześwity. Dlatego warto odpowiednio się przygotować do montażu.
